
God start på 2014 for Moelven
Moelven tjente NOK 53,7 millioner på driften i første kvartal av 2014. Det er NOK 117,6 millioner mer enn tilsvarende kvartal året før. Driftsinntektene i første kvartal økte også sammenlignet med samme periode i fjor og endte på NOK 2.259,6 millioner (1.848,7 millioner). Resultat før skatt endte på NOK 32,9 millioner (minus 69,8).
Mjøsbruket er blant bedriftene som bidrar til at det går bedre for Moelven i 2014.

– Resultatfremgangen skyldes både bedrede markedsforhold, høyere aktivitetsnivå og interne forbedringer. I tillegg til det kontinuerlige dag-til-dag forbedringsarbeidet, merker vi også effekten av at igangkjøringsfasen av mange større investeringer er kommet langt, sier konsernsjef Hans Rindal i Moelven Industrier ASA.
Bedrede markedsforhold
Rindal er glad for resultatfremgangen, særlig sett i forhold til fjorårets første kvartal.
– Vi har gått fra direkte vanskelige markedsforhold for industritre i veldig mange land, til en mer normal etterspørsel. Det er fremdeles lav aktivitet i deler av Europa, men aktiviteten har enten stabilisert seg eller begynt å øke. Kombinert med god etterspørsel i markeder utenfor Europa, har dette gitt en bedre markedsbalanse. Dette virker også positivt inn på prisene for trebaserte byggevarer i hjemmemarkedene i Skandinavia.
Høyere etterspørsel og bedre ordrereserver
Etterspørselen etter byggevarer i Skandinavia var også noe større i første kvartal enn normalt for sesongen. Samtidig var ordrereservene for Byggsystemdivisjonen ved inngangen til kvartalet bedre sammensatt enn på samme tid i 2013. Dette har gitt større leveranser og bedre resultat enn året før.
Forventer fortsatt resultatfremgang
Det forventes fortsatt noe bedring i prisbildet for industritre internasjonalt i andre kvartal.
– Etterspørselen er økende og produsentlagrene av ferdigvarer er fortsatt på relativt lave nivåer. Byggsystemdivisjonens ordrereserve er fortsatt god og Byggevaredivisjonen Wood forventer en normal sesongmessig økning i etterspørselen i andre kvartal, sier Rindal.
Hele kvartalsrapporten kan du lese her.
"